Kandidater 2017

Kandidater til byrådsvalget tirsdag d. 21. november 2017:

1. Sarah Nørris, 38 år, Esbjerg V. (Sædding),
radiograf, Esbjerg
Medlem af:
Økonomiudvalget
KL Kommunalpolitisk Topmøde
Kommunekontaktråd Syddanmark
40 12 21 55
sac1@esbjergkommune.dk

2. Sabrina Louise Christiansen, 22 år, Esbjerg (midtby),
HF-studerende, 51 90 68 61
sabrinac@live.dk

3. Thomas Hauger, 73 år, Ribe,
tidl. Generalsekretær for Dansk Amatørteater Samvirke
thomas@hauger.dk

4. Niels Christian Petersen, 65 år, Esbjerg (midtby), pensioneret flymekaniker,
nch.petersen@gmail.com

5. Solvejg Lønne Sørensen, 56 år, Esbjerg,
pædagog,
61solvejg@gmail.com

6. Jacob Meier, 39 år, Esbjerg,
formand 3F Esbjerg,
jacob.meier@3f.dk

7. Ildiko Kovacs, 48 år, Esbjerg N.,
socionom og socialrådgiver,
jag.ildiko@gmail.com

8. Erik Tiedgen, 46 år, Esbjerg Ø.,
svejser,
ertie@esbjergkommune.dk

9. Venus Athena Vangsgaard Fabricius, 20 år, Esbjerg Ø, sociologistuderende,
venusfabricius@gmail.com

10. Frederik Kjeldsen Hertz, 20 år, Esbjerg,
højskoleelev og musiker
frederikkjeldsen97@hotmail.com

11. Lærke Louise Pippin Petersen, 19 år, Esbjerg (midtby), IB-studerende,
laerkeungen@gmail.com

12. Poul Eck Sørensen, 64 år, Esbjerg,
konsulent Vejen og Billund Lærerkreds,
poul@peaceweb.dk

13. Rasmus Guldborg Pedersen 29 år, Esbjerg (midtby), datamatiker,
owrflow@gmail.com

14. Ruth Mikel Jensen, 68 år, Esbjerg (Midtby),
pensioneret lektor,
rutmikeljensen6@gmail.com

15. Lars Mogensen, 40 år, Esbjerg V. (Sædding),
web-udvikler og projektleder,
larsmog@gmail.com

16. Lisbet Skou, 63 år, Esbjerg (Midtby),
industrilaborant,
lisbet@skou.mail.dk

17. Thormod H.S. Jensen, 60 år, Esbjerg,
psykolog,
thormod@esenet.dk

18. John Littau, 64 år, Esbjerg Ø,
tidl. lagermedarbejder,
johnlittau.esbjerg@gmail.com

Ifølge vore vedtægter stiller de op på partiliste.